Norske nettbutikker slipper ikke brukerne til

12. februar 2009Lillian Olsen

Det kan virke som store deler av handelsnæringen vegrer seg for å la forbrukerne slippe til med ris og ros på nettet.  Halogen konstaterer at store aktører som Elkjøp, Norli og Bokkilden gjør det unødvendig vanskelig for kundene å gi åpne tilbakemeldinger i nettbutikken ved at man må logge seg inn for i det hele å kunne ytre seg om produktene.

Våre eksperter på brukeropplevelse i Halogen har gått grundig gjennom 10 utvalgte nettbutikker for å finne ut mer om hvor gode norske nettbutikker er i inngangen av 2009. De viktigste nettbutikkene har oppnådd betydelig troverdighet blant brukerne, og handelen på nett vokser kraftig. Men direkte kunderespons later til å være et ømt punkt for nettbutikkene.

Nettbutikkene slipper ikke brukerne til

Flere av butikkene i undersøkelsen gjør det mulig for brukere å legge igjen kommentarer og gi produktene karakter, men funksjonaliteten er ikke fullt bygd ut og mulighetene er ikke fremhevet for brukerne. Ekspert på nettmarkedsføring i Halogen, Jørgen Helland, sier at "nettbutikkene bør heller anstrenge seg for å selge denne funksjonaliteten aktivt fremfor å gjøre det vanskelig eller lite tilgjengelig. Åpenhet og sterk brukerinvolvering gir butikkene en unik mulighet for å ta tak i problemer, øke kundetilfredsheten og fremstå som troverdige."

Sjekk butikkens seriøsitet

Ikke alle nettbutikker er like kundevennlige og seriøse. Et lurt tips er å søke på nettet etter andre kunders erfaringer med nettbutikken før du handler. I tillegg bør du sjekke om de har lett tilgjengelig kontaktinformasjon. Dette er viktig både fordi det sier noe om nettbutikkens seriøsitet og fordi det kan være greit å ha når du skal klage på at vaffeljernet til onkel mangler ledning.

Forbrukerrådet knytter nettbutikkenes adgang til andre kunders erfaring opp mot vurdering av nettbutikkenes seriøsitet.

http://www.forbrukerombudet.no/index.gan?id=11039178&subid=0

Nettbutikkene i undersøkelsen legger heller ikke spesielt stor vekt på å tilby kundene en mer berikende kjøpsopplevelse ved å ta i bruk mulighetene som ligger i nettmediet. Halogen konstaterer at de aktørene som tør å tenke nytt og slippe brukerne til, har store muligheter for å vinne den harde konkurransen på nettet i tiden fremover.

Les mer om undersøkelsen her

  • Ja, jeg vil motta nyhetsbrev fra Halogen

© Halogen AS • Kristian Augusts gate 15a • Pb 7056, St. Olavs plass N-0130 Oslo • Tel: +47 934 90 400 • Faks: +47 22 36 06 68 • Org.nr: 985 041 954 • Kontakt oss • Følg oss på: Følg oss på Facebook Følg oss på Twitter Følg oss på Linkedin