Norske brukere i sosiale medier

Hvor mange nordmenn finnes i de forskjellige sosiale mediene? Etter iherdig leting etter denne oversikten skjønte vi at vi måtte lage den selv.

Vi har samlet tall fra forskjellige kilder over antallet norske brukere i de mest populære sosiale nettverkene. Har du innspill til listen eller oppdaterte tall, setter vi stor pris på om du sier fra.

Facebook

For tiden det største sosiale nettsamfunnet med over 400 millioner brukere globalt. Tallene ovenfor er hentet fra Facebook Advertising og reflekterer antall registrerte brukere. Det skal sies at disse tallene mest sannsynlig er noe overdrevne - som diskutert blant annet i en god artikkel fra Colt PR. Vi har tidligere brukt tall hentet fra en artikkel på Journalisten.no som er basert på en undersøkelse fra TNS Gallup - men disse tallene reflekterer antall aktive brukere, noe som gjør at tallene for Facebook blir for lavt relativt til de andre tallene i denne oversikten.

Nettby

Nettby er et norsk nettsamfunn som er knyttet til VG og som har en høy andel unge brukere. Medlemstallene står på forsiden til Nettby.no og gjelder antall brukere totalt.

Biip

Norsk sosialt nettverk som henvender seg til yngre brukere - gjennomsnittsalder er rundt 21 år. Tall for antall registrerte brukere totalt er hentet fra Biip.no

Registrerte blogger

Ifølge en artikkel av Thomas Moen var det registrert rundt 300000 norske blogger i Mai 2008. Med basis i denne listen, har jeg nå laget en oppdatert oversikt som viser en kraftig stigning i antall registrerte blogger siden den gang. Tallene er høyst omtrentlige, og vi jobber med å finne en bedre måte å representere antallet norske brukere i bloggsfæren.

LinkedIn

Sosialt nettverk som fokuserer på profesjonelle brukere. Tallene er hentet fra LinkedIn.com via et søk etter brukere fra Norge - og viser antall registrerte brukere.

Origo

Origo er et norsk sosialt nettverk som er basert på soner hvor brukeren kan samhandle med andre brukere. Medlemstallet står på forsiden til Origo.no og representerer antall registrerte brukere.

Twitter

En såkalt mikrobloggingtjeneste som har vært mye i media i det siste. Twitter krever ikke at man oppgir nasjonalitet når man registrerer seg, og dette gjør det vanskelig å finne antallet norske brukere. Tallene ovenfor er hentet fra Tvitre.no som jobber med å kartlegge antallet registrerte Twitterkontoer i Norge.

YouTube

Et nettsted der brukere kan laste opp, vise og dele videoklipp. Å finne ut hvor mange norske brukere som er på YouTube eller hvor mange videoer som vises daglig i Norge, har vist seg å være en utfordring. Vi jobber fortsatt med saken, og tar gjerne i mot tips og tall.

Hvor nøyaktige er tallene?

Tallene for hver av de sosiale mediene kommer fra forskjellige kilder, og metodikken for å komme fram til dem kan variere. Denne oversikten er dermed ikke helt nøyaktig, men gir et brukbart bilde av situasjonen. For mer detaljerte og sammenlignbare tall kan vi anbefale InterBuss-undersøkelsen til TNS Gallup.

Hva betyr tallene?

Det mest interessante med disse tallene er at en fjerdedel av befolkningen i Norge er å finne i ett eller flere sosiale nettverk. Dette viser at sosiale medier er en plattform for kommunikasjon som bør taes på alvor.

Noe vi kan hjelpe deg med?

Sjekk ut hva Halogen kan hjelpe deg med i sosiale medier eller internettmarkedsføring generelt - eller meld deg på ett av våre kurs i regi av Halogen Academy.

Hvis du er interessert i sosiale medier, vil vi også anbefale å melde seg inn i gruppen for sosiale medier som vi har startet på LinkedIn.


Skriv kommentar

Kommentarer

  1. Alex fra nesodden

    24. august 2009, 12:20

    Interessant, har jobbet mye med salg. Hvor en del av arbeidet, har bestått av å forsvare antall brukere til diverse nettsider opp mot tallene til tns gallup. Noe som forsåvidt har gitt en grei troverdighet, hvordan er prossesen i forhold til å utvikle en slik side ala tns gallup?
    Bra artikkel Jonas:)
    Alex

  2. Jonas Saxvik

    24. august 2009, 12:36

    Takk for det Alex!

    Tallene er hentet fra forskjellige kilder, noe som gjør at de ikke nødvendigvis stemmer overens med hverandre. Dette er grunnen til at vi er så klare på at oversikten ikke tar mål av seg for å være nøyaktig.

    Vi kunne jo kjøpt en komplett oversikt av TNS Gallup, men det kunne muligens blitt problematisk i forhold til opphavsrettigheter å publisere en komplett oversikt basert på slike tall.

    Vi satser nå på litt hjelp fra dere der ute til å hjelpe oss å forbedre oversikten - evt å holde den oppdatert:)

  3. carlchristian.net

    24. august 2009, 12:59

    Fin oversikt, men hvorfor har dere ikke tatt med blogger?
    ...og ikke minst alle som deltar med kommentarer på blogger og i ulike forum er jo også aktive på nett og i sosiale medier.
    Disses tilstedeværelse bør vel også gis en viss verdi?
    Synes det faller bort i en oversikt som dette.
    Så i tillegg til hvor mange hvor, så bør man altså se litt på folks aktivitet på nett.

  4. Jonas Saxvik

    24. august 2009, 15:09

    Takk for det!

    Blogger er absolutt noe som burde være med, men enn så lenge har vi ikke tall på det. Skal se hva vi får til etterhvert. Hvis du kommer over noen tall, setter vi stor pris på om du sier fra. Skal ikke se bort fra at det kommer mer om folks aktivitet på nett senere. Takk for innspill!

    Hilsen Jonas

  5. carlchristian.net

    24. august 2009, 21:23

    mener at @thomasmoen har noen relativt greie beregninger på det (tror han snakket om 300.000 i vinter en gang). Hovedproblemet er måling generelt. Hvor mange unike blogger er registrert, og hvor mange er i aktiv bruk?
    Slik oversikten deres er nå så viser den i større grad norske deltagere i de mest sentrale sosiale nettsamfunn en brukere av sosiale medier. Men bevares. tall er alltids fint å ha, og jeg mener absolutt at dere her deler verdifull informasjon.

  6. Ozan Øzerk

    25. august 2009, 09:35

    Kanskje greit å ta med www.biip.no også?
    Med over 420 000 norske medlemmer (primært 13-23 år) og rundt 160K-170K unike i uka (TNS) så er det absolutt et nettsamfunn man bør ta med.

    Les mer her: http://annonse.biip.no/

    Litt overraskende at både Journalisten.no og Halogen publiserer og drøfter nettsamfunn uten å ta med biip.no.

    Mvh
    Ozan

  7. Jonas Saxvik

    26. august 2009, 07:34

    @carlchristian.net Takk for tips - skal høre med @thomasmoen om han har noen tall det går an å bruke. Blogger er absolutt noe som bør være med i denne oversikten.

    @ozan Biip.no er også en tjeneste som bør være med - skal ta det med på neste runde. Skal prøve å få oppdatert listen snart - takk for linken!

  8. JOakim Vars Nilsen

    28. august 2009, 11:01

    Hva med email?

  9. Eimstad

    28. august 2009, 11:50

    "er å finne på"? Men hvor mange "er å nå på"?

    Hvis 90 % forlater Twitter, men ikke deaktiverer kontoen, så har du 3 900 brukere. Til sammenligning når du 150 000 unike personer ved å annonsere på Oslo kino en måned.

    Facebook har også slitt med å ha den rekordlav klikkrate på annonser - på tross av all mulig filtrering.

  10. Petter Bae Brandtzæg

    28. august 2009, 13:34

    Det finnes lignende oversikter, som også er mer fullestendige blant annet i eBorger 2.0 rapporten, riktig nok, fra november 2008. Se side 15 for komplette oversikter http://www.regjeringen.no/upload/FAD/Vedlegg/IKT-politikk/e_borger_20.pdf

    Forøvrig har TNS Gallups InterBuss nylig offentliggjort et helhetlige tallmaterialet om nordmenns bruk av sosiale medier

    http://www.aftenposten.no/kul_und/article3160777.ece

  11. Jonas Saxvik

    28. august 2009, 16:48

    @joakim Går e-mail inn under sosiale medier? Jeg kan være med på at Innholdet er brukergenerert og at man deler informasjon - men det er noe med i hvilken grad det er lagt opp til deling som ikke stemmer helt i forhold til sosiale medier. Jeg tenker vanligvis ikke på e-mail når jeg snakker om sosiale medier.. Men jeg er åpen for gode argumenter:)

    @eimstad Godt spørsmål - viktig å se på effekten av markedsføring i sosiale medier - så vel som tradisjonell reklame. Det er ikke nødvendigvis mest virkningsfullt å være den som roper høyest.

    @petter Takk for link - skal titte på rapporten nå - ser spennende ut

  12. Chrisdiss

    07. september 2009, 15:21

    Hei, jeg skal gi en presentasjon av sosiale medier på jobben, og håper jeg kan få bruke tallene i en PowerPoint-presentasjon - naturligvis med henvisning til kilde?

    Beste hilsen

    Christoffer Grønstad
    kommunikasjonsrådgiver, SFT

  13. Jonas Saxvik

    07. september 2009, 16:16

    Hei,

    Disse tallene er lagt ut for at de skal brukes, så for all del - bruk de så mye du vil:) Lykke til med presentasjon!

    Hilsen Jonas

  14. Anne-Signe

    23. september 2009, 10:18

    Hva med MySpace? Er det ubetydelig i Norge?

  15. Jonas Saxvik

    23. september 2009, 13:04

    Det er et godt spørsmål. Jeg vil tro det er en del nordmenn på MySpace, selv om det nok ikke vil være i toppsjiktet. Jeg har ikke sett noen tall for MySpace, men jeg skal holde øynene åpne. Setter selvfølgelig pris på bidrag fra dere der ute hvis dere har sett noen tall på dette:)

  16. Arvid Karlsen

    15. oktober 2009, 13:09

    Tallene for Tvitre.no kan umulig være korrekte? Mener at man m¨være registrert på Tvitre for telle med?

  17. Jonas Saxvik

    15. oktober 2009, 17:40

    @arvidka Det kan godt tenkes at Tvitre.no ikke har fått med alle Nordmenn som er på Twitter, men de samler også inn folk som ikke har registrert seg så vidt jeg har skjønt. Vi har bevisst valgt et tall som er konservativt. Men vi vil gjerne ha inn andre kilder, så vi håper dere sier fra om dere kommer over noe:)

  18. Simen

    16. oktober 2009, 13:57

    Hvordan er bruker definert?

  19. Jonas Saxvik

    19. oktober 2009, 19:55

    @arvidka En representant fra Tvitre.no har svart på spørsmålet ditt i vår LinkedIn-gruppe for sosiale medier - http://bit.ly/3t78xM

    @Simen Det er her snakk om registrerte brukere, bortsett fra tallet for Facebook som nok er nærmere faktisk bruk.

  20. Aimar Niedzwiedzki

    12. november 2009, 14:27

    Hei Jonas
    I følge comscore så er linkedin godt under 100 000 aktive i Norge. Det er noen mnd siden men tviler på at det har skjedd noe dramatisk her. Forøvrig finnes det ikke noe norsk analyse som tar utgangspunkt i faktisk bruk av utenlandske medier, noe som er synd. Igjen, ved å referere comscore er jo f.eks wikipedia blant de 10 største nettsidene i Norge, uten at du ser det i de generelle norske statistikkene.

  21. Jonas Saxvik

    28. november 2009, 16:09

    Hei Aimar
    Tallene for LinkedIn viser antall registrerte brukere i Norge. Men hvis Comscore hevder at det er 100000 aktive brukere, synes jeg faktisk det høres veldig høyt ut. Jeg kjenner svært få som bruker LinkedIn aktivt, bortsett fra de som har et helt spesielt formål med bruken. Det at halvparten av Nordmenn som har registrert profil på LinkedIn, bruker den aktivt, har jeg litt vanskelig for å tro.. Da lurer jeg på hva Comscore legger i 'aktivt'. Men du har rett i at tallene som er lagt ut på denne siden ikke representerer aktive brukere.

  22. Aimar Niedzwiedzki

    30. november 2009, 09:38

    Som jeg sa, godt under 100. Aktive brukere i datapaneler er personer som besøker en side i løpet av 30 siste dager. For twitter er dette 30% av deltakerne f.eks.

  23. Jonas Saxvik

    15. desember 2009, 15:23

    Beklager - godt under 100000 som bruker LinkedIn aktivt - det høres jo ut som om det bør være riktig. Men igjen; dette med å bruke LinkedIn aktivt - dvs. å være innom månedlig - det tror jeg det er relativt få som gjør, selv om de kan ha et bevisst forhold til å være tilstede på LinkedIn.

  24. Alexander Sundli-Härdig

    18. februar 2010, 13:09

    Hei
    Da vi var på Facebookseminar forrige uke, fortalte representantene fra Facebook at det fantes 2,3 mill. medlemmer i Norge.

  25. Gorm Haug Eriksen

    19. februar 2010, 10:45

    Ville overrasket meg stort om ikke myspace var på denne listen. Orkut har også en god del norske brukere.

  26. Jonas Saxvik

    19. februar 2010, 13:56

    Heisann!

    @Alexander 2,3 mill er det høyeste tallet jeg har hørt så langt i forbindelse med Facebook.. Vi har jo til og med indikasjon på at tallene vi har hentet fra facebook.com/advertising er litt overdrevne ref. artikkel fra ColtPR. Men vet du hva slags kilde representantene fra FB brukte?

    @Gorm Enig - jeg vil anta at både Myspace og Orkut har en god del norske brukere, men jeg har ikke sett noen tall på det. Vi tar gjerne imot tall dersom noen der ute vet noe:)

  27. aimar - norvegiasyndromet

    05. mars 2010, 10:49

    Ikke for å være han dærre vanskelige hele tiden Jonas, men jeg har tatt en titt på faktiske 30 dagers lesertall for bloggnettverkene. At blogg.no har hatt en positiv utvikling er korrekt men antall lesere er fortsatt ikke over en halv million. Blogspot til google er norges desidert største bloggnettverk med 700 000 lesere. Antall registrerte blogger inneholder jo tusenere på tusener av inaktive blogger på VG og blogg.no og er irrelevant. Med Comscore data og Nielsen data i rygg tør jeg argumentere for at det virker besynderlig at antall bloggere og antall lesere er skummelt likt. Mitt poeng er at når dataene er så uvanlig svake, er det vel bedre å ikke anta noe som helst enn å drive med direkte feilinformasjon? Hvis du vil kan vi godt sette oss ned en dag å rydde opp i dette og lage mer korrekte tall. Jeg er klar.

Legg inn kommentar


 

Lære mer?

Ta en titt på hvilke kurs vi tilbyr

 

Lese mer?

Bli med på kjøkkenfesten.no og sjekk gjerne ut blogginnlegg som for eksempel disse:

Sosiale medier og internkultur

B2B fagblogg – bygg engasjement

LinkedIn – B2B i sosiale medier

© Halogen AS • Kristian Augustsgate 15a • Pb 7056, St. Olavs plass N-0130 Oslo • Tel: +47 934 90 400 • Faks: +47 22 36 06 68 • Org.nr: 985 041 954 • Kontakt oss • Følg oss på: Følg oss på Facebook Følg oss på Twitter Følg oss på Linkedin